Холандската атлетичарка Сифан Хасан сруши светски рекорд во трка на една милја на собирот од Дијаматската лига во Монако.

Хасан патеката ја истрча за четири минути и 12,33 секунди.

Претходниот рекорд го држеше Русинката Светлана Мастеркова со време од 4:12:56, поставен во август 1996 година во Цирих.