Маргарита Плавунова (25) од Русија починала веднаш по тренингот од срцев удар јавѕваат медиумите од Русија.

Руската шампионка починала во градот Тамбов, според достапните информации Плавунова била пронаједена покрај патот во населбата Морханск каде што џогирала.  Агенцијата „TASS“  пишува дека причина за смртта е инфаркт.

Плавунова се надеваше дека ќе обезбеди норма за Олимписките игри во Токио 2020 година како дел од тимот на Русија.