Италијанецот Марсел Ламонт Џејкобс со нов европски рекорд од 9,79 секунди победи на трката на 100 метри на ЛОИ во Токио.

До сребрениот медал дојде Американецот Фред Кирли со време од 9,84 секунди а бронзен беше Андре Де Грас од Канада со време од 9,89 секунди.