Атлетичарката од Венецуела, Јулимар Рохас го освои златниот медал во трискок на ЛОИ во Токио.

Таа до олимписко злато дојде со нов светски рекорд, од 15,67 метри.

Сребрениот медал го освои Португалката патрициа Мамона со 15,01 метро, додека бронзена беше Ана Пелетеиро од Шпанија со скок од 14,87 метри.