Андреа Довициозо се повреди и заврши во болница, мотоциклистот на Дукати има скршеница на левото рамо, вечерва ќе биде опериран.

Инцидентот се случил во неговиот роден град Форли, како што јавуваат медиумите од Италија, Довициозо вечерва ќе биде опериран во Модена.