Макс Ферстапен ќе тргне од пол-позицијата за утрешната трка на патеката Сахир во Бахреин, нова сезона во Формула 1.

Со овој резултат, Ферстапен најави неизвесна и голема борба за титулата со пилотите на Мерцедес, фаворитите денес на квалификациите беа на второ и трето место.

 

Фаворитите, Луис Хамилтон и Валтери Ботас заостанаа 388 односно 589  илјадити делови од  секундата.