Макс Ферстапен од Ред Бул ја освои пол-позицијата за утрешната трка во Абу Даби.

За Холанѓанецот ова е прва  пол-позицијата сезонава, зад него се пласираа пилотите на Мерцедесе, Валтери Ботас и Луис Хамилтон.

Ландо Норис од Мекларен е на четвртата позиција а меѓу првите десет се Албон, Сајнц, Квјат, Строл, Леклер и Гасли.