Возачите на Ферари доминираа во Сочи, Шарл Леклер ќе тргне од пол позицијата, неговиот клупски колега, Себастијан Фетел ќе стартува од третата, меѓу нив е Луис Хамилтон кој квалификациите ги заврши како трет.

Леклер со денешното остварување стигна четвртата пол позиција во низа. Утрешната трка за ГН на Русија во Сочи стартува од 13 часот.