Возачот на Сузуку, Алекс Ринс победи на денешната трика за големата награда на Арагон во Мото ГП шампионатот.

До второт место дојде Алекс Маркез кој старуваше од 11 место, додека на треотот место на подиумот се искачи Жоан Мир кој со ова успеа да го преземе првото место во поредокот во генералниот пласман.