Возачот на Мекларен, Карло Саинц се согласил да се пресели во Ферари но од следната, 2021 година.

Според последните најави, Шпанецот е изборот на италијанскиот Ф1 за позицијата на Себастијан Фетел кој дефинитивно нема да го продолжи договорот со Ферари.

Во следните 48 часа се очекува официјална потврда за соработката на Саинц и на Ферари.