Макс Ферстапен стигна до двората овосезонска победа во Формула 1, десета во неговата кариерата.

Возачот на Ред Бул успеа ја одбрани пол позицијата и на крајот да слави на трката за големата награда на Абу Даби.

На подиумит се искачија и Ботас и актуелниот првак Хамилтон.