Луис Хамилтон од Мерцедес победи на трката за ГН на Португалија, ова за него беше 92 победа во кариерата, тој е најдобриот возач во историјата на Формула 1.

Британецот е супериорен сезонава, но и Мерцедес кој запиша еден – два победа во Португалија, на второто место на подиумот се искачи Ботас додека Ферстапен од Ред Бул на крајот е трет.

Хамилтон го собори рекордот на легендарниот Михаел Шумахер кој запиша 91 победа во кариерата, сега рекордот го има Бритианецот со 92 победи во Ф1.