Светскиот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон е позитивен на Ковид-19, ова го потврди Мерцедес преку социјалните мрежи.

Британецот е позитивен на ковид на последното тестирање и ќе ја пропишти следната трка.

„Луис Хамилтон ќе ја пропушти следната трка за ГН на Бахреин, тој е позитивен на Ковид-19“ – објави Мерцедес.