Прв од Формула 1 тимовите кој одлучи да го промовира болидот за новата сезона е британскиот Хаас.

Даниел Рикиардо и Кевин Магнусен во новата натпреварувачка година ќе се обидат да го подобрат рејтингот на овој тим кој минатата сезона возеше под предвидувањата.