Седумкратниот Формула 1 првак, Луис Хамилтон го доби признанието во изборот на Би-Би-Си за личност на годината.

Британецотсе израмни со бројот на титули со легендарниот Михале Шумахер во Ф1 и имаше уште една незаборавна сезона со Мерцедес.

За најдобар фудбалски клуб беше избран Ливерпул, актуленот првак на Англија а за најдобар тренер Јирген Клоп.

Посебна награда за неверојатни достигнувања доби и Маркус Рашфорд од Манчестер Јунајтед за неговата рабоата по однос на собирањето средства за оброци на децата низ Велика Британија.