Формула 1 шампионот, Луис Хамилтон е избран за најдобар спортист во Европа во изборот на новинарските агенции.

На традиционалниот 62 избор, кое оваа година беше во организација на полската новинаска агенција, Хамилтон доби повќе гласови од Рафаел Надал и од Марсел Хиршер.

Минатогодишниот освојувач, Новак Ѓоковиќ оваа година заврши на четвртото место пред Сифан Хасан, Вирџил Ван Дијк и Марк Маркез.

TOP 10:

1. Луис Хамилтон (Формула 1) 151 бодови
2. Рафаел Надал (тенис) 140
3. Марсел Хиршер ( скијање) 76
4. Новак Ѓоковиќ (тенис) 71
5. Сифан Хасан (атлетика) 69
6. Вирџил Ван Дијк (фудбал) 61
7. Карстен Ворхолм (атлетика) 47
8. Марк Маркез (мотоциклизам) 47
9. Јанис Адетокумбо ( кошарка) 46
10. Јоханес Тингнес Бо (биатлон) 44