Шампионот  Луис Хамилтон  со нова потврда на својот квалитет, запиша рекордната седма пол позиција на трката за ГН на Велика Британија, која ќе се вози на Силверстоун.

Хамилтон до пол позицијата стигна со време од 1:24.303, зад него останаа, неговиот клупски колега Валтери Ботас,  Макс Верстапен од Ред Бул и Шарл Леклер од Ферари.