Освојувачот на четири светски титули во Формула 1 Себастијан Федел и официјалнп потврди дека во иднина ќе вози за Астон Марти.

33-годишниот Фетел, кој сега е член на Ферари, ќе го смени болидот од следната сезона.

До трансферот доаѓа откако Ферари не му понуди нов договор па Германецот беше принуден да ја смени  средината.

Германецот во новиот тим ќе го замени Серхио Перез.