Британскиот формула 1 возач Луис Хамилтон ќе тргне од петтата стартна позиција на утрешната Формула 1 трка за Големата награда на Австрија откако доби казна од три позиции поради инцидентот со Кими Раиконен во првата сесија од денешните квалфикации.

Ферстапен, Ботас и Норис ќе се поместат сега на позициите, два,три и четири. Шарл Леклер ја има пол позицијата.

Себастијан Фетел ќе биде дури деветти на стартот откако не го заврши третиот дел од квалфикациите поради проблемите со моторот.