Пилотот на Ферари Шарл Леклер беше во центарот на вниманието по инцидентот кој го направи на трката за Големата награда на Јапонија. Поради инцидентот со Макс Ферстапен,официјалните лица му врачија казна на Шарл Леклер. п

Леклер зарабоди двојна казна, од 15 секунди поради судирот со Макс Ферстапен, и казна од десет секунди поради небезбедно возење. Моначанецот одби да влезе во бокс иако имаше оштетувања на болидот, а дел од парчињата од неговиот болид летнаа во другите пилоти на патеката.

Сепак оваа казна нема да му падне тешко на Леклер кој ќе падне само една позиција, па наместо 6-ти ќе заврши на 7-та поцизија.