Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас, ја доби казната за предизвикување на денешниот судир во трката за Големата награда на Унгарија, 11 -та трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1

Тој беше казнет со поместување на пет места на следната трка, откако предизвика хаос и верижен судир во првиот круг. Трката беше прекината кратко по стартот, откако Ботас удри во Ленд Норис, кој го удри Макс Верстапен, кој заврши кратко надвор од патеката.

Норис се откажа од трката, додека Ферстапен продолжи со уништениот болид, и освојувајќи го само 10 -то место, ја загуби лидерската позиција во конечниот пласман.

Подоцна, Серхио, Ленс Строл, Шарл Леклер и самиот Ботас се откажаа. Само неговиот совозач Луис Хамилтон  со нетрпение го очекуваше неговиот потег, бидејќи успеа да заврши на третото место и да го преземе водството во генералниот пласман.

Лидерите на Ф1 утврдија дека Ботас предизвика судир што можеше да се избегне во првиот свиок, во влажни и лизгави услови.

„Извинете, момци“, рече Ботас преку радио.

Следната трка е закажана за 29 август, кога ќе се вози во белгискиот Спа-Франкоршамп.