Британскиот возач и седумкратен светски шампион Луис Хамилтон во Мерцедес ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Шпанија, 100-та во неговата кариера.

Лидерот во генералниот пласман повторно беше најдобар кога беше најпотребно. Во Q3 Хамилтон возеше 1: 16.741 и го искористи фактот дека неговиот најголем ривал во борбата за титулата Макс Ферстапен не беше на Q2 ниво.

Холанѓанецот во Ред Бул, за кого ова ќе биде 100-та трка во неговата кариера и интересно на патеката на која ја возеше  првата, беше втор со заостанување од 36 илјадити делници. Зад него беше Валтери Ботас во Мерцедес, а Чарлс Леклер со одличен последен брз круг успеа да се пробие до четвртото место.

Најдобрите 10 ги заокружуваат Естебан Окон во Алпина, Карлос Саинс во Ферари, Даниел Рикардо во Мекларен, Серхио Перез во Ред Бул, Ландо Норис во Мекларен и Фернандо Алонсо во Алпина.

Трката за Големата награда на Шпанија е на програмата во недела од 15 часот.