Возачот на Мекларен, Даниел Рикардо победи на Големата награда на Италија во Монца, во Формула 1 шампионатот.

Мекларен го искористи „подарокот“ на своите конкуренти и стигна до двојна победа бидејќи второто место го зазеде Ландо Норис.

Ова е прва победа на возач на Мекларен по цели девет години, и прв дабл за тимот по 11.

Ова беше овозможено со клучен детал од трката за Мекларен, тешка пресметка меѓу лидерите во генералниот пласман, Макс Ферстапен и Луис Хамилтон, во 26 -от круг од трката.

Прво, механичарите во Ред Бул направија грешка, па Ферстапен остана предолго во пит -стопот, што му овозможи на Хамилтон да го претекне Холанѓанецот.

Хамилтон изби на прво место, но по неговото заминување на пит -стоп, грешка направија и механичарите во Мерцедес. Британецот излезе на патеката зад Ленд Норис, но веднаш до Ферстапен.

Двајцата возачи влегоа агресивно во дуелот, а епилогот беше надвор од патеката на двата болида.

Тоа се случува кога не оставате доволно простор“, кратко коментираше Ферстапен.

Иако Ландо Норис финишот го помина трет, местото на подиумот му го препушти на Валтериа Ботас од Мерцедес поради казната.