Синот на легендарниот Михаел Шумахер кој подолго време е „блиндиран“ за јавноста поради задравствени проблеми и се бори за својот живот, официјално доби наследник во името на неговиот син Мик, тој  на патеките на Ф1 ќе дебитира на 9 октомври на трката за ГН на Германија на Нирбургринг.

Мик Шумахер ќе дебитира во Формула 1 во болид на Алфа Ромео, и тоа на петочните тренинзи и ќе го има своето деби на домашен терен.