Возачот на Леопард Рејсинг, Маркос Рамирес е победник во Мото 3 класата  за ГН на Каталонија во Барселона. Рамирес славеше после голем број на инциденти.

Трката за ГН на Каталонија е седма во календарот на Мото ГП, Рамирес е нов  возач на Леопард Рејсинг , ги искористи грешките на своите ривали и запиша победа.

Рамирес е 12 различен победник сезонава во Мото 3 класата, по денешната трка во водство е Арон Кане од Шпанија кој ја задржа првата позиција.