Трката за ГН на Австралија која требаше да се одржи викендов е одложена јави „BBC“.

Иако првата трка од календарот на Форимула 1 беше потврдена, денеска стигна нова информација.

Еден член на Мекларен е позитивен на Коронавирус, ова беше причина да се откаже одржувањето на првата трка сезонава.