Раководството на Формула 1, одличи дека трката за Големата награда на Португалија во новата сезона ќе се вози на 2 мај.

Откако во минатиот октовмри, Формула 1 се врати во Португалија по пауза по 25 години а Луис хамилотн постави нов рекорд со 92 победа во кариерата, оваа трка и во новата сезона ќе биде дел од календарот.