Актуелниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон е дисквалификуван поради нерегуларности со ДЦР системот, додека Ферспатен ќе плати парична казна.

Ова е елилогот од истрагата, по која Хамилтон доби казна поради која на спринт трката во Бразил ќе мора да започне од последното место.

Ферстапен пак е казнет со 50 000 евра, но ќе стартува од пол позицијата.