Проблемите со сезоната во Формула 1 се зголемуваат откако девета трка е официјално откажана.

Ова го потврдија од Ф1, трката за Големата награда на Канада нема да се вози на 14 јули како што првично беше планирано.

Предходно одложени беа и трките во Австралија, Виетнам, Кина, Бахреин, Холандија, Монако, Азербејџан и во Шпанија.