Легендарниот Ф1 пилот, Фернандо Алонсо дефинитивно ќе виде дел од Формула 1 шампинатот во следната сезона, потврди Рено.

Францускиот тим обелодени дека станува збор за договор кој ќе започне од 2021 година со времетрање од две сезони.

„Рено е моето семејство, имам прекрасни спомени со овој тим во Ф1 со кој освоив две титули. Ќе се погрижам со моето искуство да помогнам за напредок на моите колеги од гаражата и се надевам дека ќе успееме да стигнеме и до некој подиум.“ – изјави Алонсо.