Возачот на Хонда, Хорхе Лоренцо преживеа страшен пад на денешниот тренинг пред неделната Мото ГП тргка која ќе се вози на патеката Аспен. Лош ден имаа и Данило Петручи, Јохан Зарко и Алеш Еспаргаро.