Формула 1 тимот Астон Мартин потврди дека и наредната сезона во нејзиниот болид ќе бидат Себастијан Фетел и Ленс Строл.

Претходно доста се зборуваше дека четирикратниот светски првак, размислува за крај на кариерата. Но, пред неколку дена околу Фетел се огласи сопственикот на Астон Мартин, канадскиот милијардер Лоренс Строл.

„Воодушевени сме од Фетел и одлучни дека нема само што ќе остане со нас и следната година, ако е возможно и многу одолго.“

Колку време ќе биде уште во Астон Мартин не познато, но идната сезона ќе го предводи тимот на Астон Мартин.

„Мило ми е што останувам во Астон Мартин но и мило што ќе возам нова генерација болид. Новите технички правила би треабло з сите нас да донесот многу неизвенси трки. Тоа ќе биде многу возбудливо“- вели Фетел кој во кариерата има 53 победи.