Бред Биндер победи на трката за Големата награда на Австрија во Мото ГП шампионатот откако беше единствениот што не замина во боксот.

До второто место дојде Франческо Бањаја од Дукати а трет беше Хорхе Мартин.

Следната трка во Мото ГП шампионатот ќе се одрќи на 29 август на „Силверстоун“.