Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас е победник на денешните квалификациите за утрешната трка за Големата награда на Велика Британија во Формула 1 шампионатот. Финецот имаше најдобро време, само 6 илјадитинки поспор од него беше неговиот клупски колега Луис Хамиплтон.

Ова се резултатите од денешните квалификации: