Валтери Ботас со задоцнето притискање на сопирачките предизвика вистински хаос на почетокот од трката за Големата награда на Унгарија на патеката Хунгароринг.

Макс Ферстапен имаше добар старт но Ботас го исфли од патеката а во аут остана и Чеко Перез.