Јубилејниот настап на Мерцедес во Формула 1 шампионатот не минува според планот. Валтери Ботас и Хамилтон не беа најбрзи на првиот тренинг на Хокенхајм а Финецот во еден момент заврши во барикадите.

Во продолжение и видео компилација од првиот тренинг за трката за Големата награда на Германија на кој најдобро време оствари Себастијан Фетел од Ферари.