Фановите на Формула 1 со нетрпение го очекуваа првото официјално тестирање во пресрет на новата сезона.

Даниел Рикиардо имаше наодобро време со извезени 45 кругови во Бахреин, Мик Шумахер девето во болидот на Хас за 15 извозени кругови.