Британецот Луис Хамилтон стигна до 7 пол-позцијата сезонава и вкупно  95 во кариерата откако беше најбрз на квалификациите во Муџело за ГН на Италија.

Хамилтон запиша најбрз круг со време од 1:15:144 минута, неговиот тимски колега Валтери Ботас ќе стартува како втор со заостанување  0,059 секунди, од третата позиција ќе тргне  Макс Верстапен.