Ландо Норис од Мекларен, запиша најдобар резултат во квалификациите за Ф1 трката за Големата награда на Русија, тој до  пол-позицијата тој стигна со време 1:41.993 минута минути.

Второто место е за  Карлос Сајнц од Ферари со 0,517 секунди послабо време од Норис. Од вториот ред ќе тргнат Џорџ Расел од Вилијамс и возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон кој имаше и едно излетување од патеката со болидот по што удри во ограда и го оштети задниот браник.

Трката за руското Гран при ќе се одржи утре на патеката во Сочи со почеток во 14 часот.