Возачот на Ферари Чарлс Леклер имаше одлични квалификации на „Ред Бул Ринг“ и ќе стартува од првата пол позиција на трката за ГН на Австрија.

Французинот фантастично возеше  во последниот круг и го освои првото место со време од 1:03.003 секунди.

Актуелиот првак Луис Хамилтон ќе стартува од второто место,додека третата позиција му  припадна на Макс Вестапен од Ред Бул.

За Леклер ова беше втора пол-позиција оваа сезона, или вкупно втора во кариерата.
Трката за ГН на Австрија се вози в недела   со почеток од 15.10 минути.