Возачот на Хонда, Хорхе Лоренцо е хоспитализиран по страотниот пад на првиот трениг за ГН на Холандија во Мото ГП шампионатот.

Лоренцо излета од патеката во 45 минута од првиот слободен тренинг, има повреди на грбот  и во тек се испутувањата на лекарскиот тим, тој со сигурност ќе ја пропушти трката за ГН на Холандија.