Актуелниот шампион во Формула 1 шампионатот, Луис Хамилтон дојде до 81 победа во кариерата откако славеше на денешната трка за големата награда на Унгарија.

Одлуката да за промена на пневматиците на 20 круга до крајот се покажа како полн погодок по што Хамилтон успеа да анулира негатива од 20 секунди и да го мине Макс Верстапен во 67 круг на патеката Хунгароринг во Будимпешта.

Двоецот на Ферари, Фетел и Леклер ги освоија второто и третото место на подуимот.

Во генералниот поредок Хамилтон дополнително ја зголеми предноста пред Верстапен и пред Ботас.