Британскиот возач Луис Хамилтон дојде до уште една ГП победа во Формула 1 шампионатот, овој пат на трката за големата награда на Франција.

Победничкиот пиедестал ќе го пополнат уште и Валтери Ботас кој заврши како втор и Шарл Леклер кој се пласираше на третата пизција , додека 4. позиција му припадна на Верстапен од Ред Бул,

Петто пласиран заврши Себастијан Фетел, кој денеска стартуваше од 7. позиција.Во ТОП 10 уште финишираа уште Саинц, Рикиардо, Раиконен, Хулкенберг и Ландо Норис.

Следната трка во Формула 1 шампионат се вози следниот викенд во Австрија.