Возачот на Репсол Хонда, Марк Маркез ја освои пол позицијата пред утрешната трка за големата награда на Велика Британија.

Маркез за момент го искористи невниманието на легендарниот Валентино Роси и сигна од осмата победа во квалификациите во Мото ГП шампионатот оваа сезона.