Викденов на програмата трката за ГН на Тајланд во шампионатот во мотоциклизам, Марк Маркез на Хода, имаше спектакуларно излетување, веднаш е пренесен во болница на прегледи.

Маркез излета од патеката во финишот на првиот тренинг, неговата Хонда беше уништена, тој остана да лежи на патеката.

За среќа, Маркез нема сериозни повреди и се очекува да учествува на трката за ГН на Тајланд викендов.