Марк Маркез ја освои пол позицијата за утрешната трка за Големата награда на Чешка во Мото ГП шампионатот.

Актуелниот првак на денешните квалификациите победи со време од 2:02:753 минути што беше за 2,5 секунди подобро од остварувањето на второпласираниот Џек Милер.

Маркез денеска го израмни рекордот на легендарниот Дуан по бројот на победи во квалификациите.