Марк Маркез е незапирлив, стигна до седмата победа во низа за ГН на Германија во МОТО ГП на патеката Сахсенринг  за ГН на Германија.

Со оваа победа , Маркез се зацврсти на првата позиција во „кралската“ класа, тој води пред Довициозо со  58 бода предност.