Панецот Марк Маркез на Хонда победи на трката за ГН на Италија  во Мото ГП класата и ја зголеми предноста за титулата на 93 поени во однос на Италијанецот Андреа Довициозо.

Маркез со денешната победа има седум во шампиоантот и е на прагот да ја совои шампионската круна во престижната класа.

Второто место во Италија денеска го освои Фабио Квартараро од Франција на Јамаха, третото му припадна на Маверик Вињалес од Шпанија на Јамаха.

Следниот викенд на програмата трката за ГН на Шпанија.