Мотоциклистот на Дукати, Џек Милер  запиша нова победа во МОТО ГП, само  две недели по триумфот во Херез, победи на петтата трка првенствот  за Големата награда на Франција.

 

Место на подиумот  оствари како втор  Французинот Зарко, додека Фабио Квартараро заврши како трет.

Марк Маркез двапати излета од патеката и предвреме ја заврши трката.