Викендов се вози 15. трка во Формула 1 за ГН на Сингапур. Организаторите направија неверојатна најава за годинашнава трка.

Во пресрет на трката во водство е  Луис Хамилтон пред Валтери Ботас, и двајцата се од Мерцедес кој очигледно е на пат да запише двојна победа сезонава.